Úprava zdroja Delta SMPS 48V 800W

Úprava zdroja Delta SMPS 48V 800W

Article date Štvrtok, 29. Október 2020Author Michal Drugaj   |   Blog

Pred nejakým časom som sa dostal k zdroju Delta SMPS 48V 800W, ktorý s obľubou používajú amatéry pre jeho možnosť nastavenia výstupného napätia od 2 do 60V bez poklesu výstupného prúdu 19A. Zdroj je možná teda použiť na napájanie transceivera ale aj SSPA koncových stupňov ktoré potrebujú 28V. Zdroj je veľmi dobre spracovaný, neruší na KV a preto je veľmi oblúbený v "našich" kruhoch.

Ja som sa ale rozhodol zdroj upraviť na zdroj laboratórny, nakoľko možnosť plynulej regulácie od 2 do 60V si túto úpravu určite zaslúži.

Malým problémom je neštandardný výstupný konektor, ktorý pri napájaní koncového stupňa alebo rádia, vyriešite napájovaním kábla priamo na mosadzný pin, ale pre využitie v dielni to nie je úplne ideálne. Preto som sa rozhodol do zdroja osadiť klasické 20A zdierky. Výhoda je že po demontáži predného panelu je v zdroji dosť miesta. Stačí teda navŕtať vhodný otvor pre zdierku, urobit prepojenie na pin a možete klasické konektory začať využívať.

 

 

Kedže mi prišlo nepraktické výstupné napätie merať multimetrom, prirobil som si k zdroju "čínsky" merák s bočníkom a vidím aj výstupný prúd. Zdroj má možnosť nastaviť obmedzenie výstupného prúdu, čo je tiež zaujímavá vlastnosť. Napájanie multimetra som urobil cez "externý" 5V USB napajač nakoľko stabilizácia napätia pre multimeter v rozsahu 2-60V sa mi nechcelo riešiť :)

 

 

 

 

Nakoľko je regulácia riešená cez viacotáčkový mikropotenciometer s použitím skrutkovača, čo mi prišlo nepraktické pre časté zmeny, vytlačil som na 3D tlačiarni redukciu s ktorou je nastavovanie pohodlnejšie. Tiež som vytlačil "držiak" pre multimeter ktorý som prilepil k zdroju obojstrannou páskou. Je to úplne dostačujúce, aj keď osobne používam drahšiu ale tiež veľmi kvalitnú pásku 3M. V prípade záujmu pošlem súbor na 3D tlač nastavovacej redukcie aj držiaka pre merák.

 

 

 

"Hotový" zdroj po tejto úprave používam veľmi často pre jeho univerzálnosť. Ďaľší zdroj bez úpravy nastavený na 13.8V používam pre napájanie IC910 a TS2000 kde mi jeho 19A postačuje. V prípade záujmu mám ešte nejaký zdroj k úprave na predaj za 40 Eur. Rád odpoviem na otázky mailom.

Michal Drugaj

Technical Director at SORTEC EUROPE, s. r. o.

Späť na zoznam článkov