Úprava zdroja Delta SMPS 48V 800W

Úprava zdroja Delta SMPS 48V 800W

Article date Štvrtok, 29. Október 2020Author Michal Drugaj   |   Blog

Pred nejakým časom som sa dostal k zdroju Delta SMPS 48V 800W, ktorý s obľubou používajú amatéry pre jeho možnosť nastavenia výstupného napätia od 2 do 60V bez poklesu výstupného prúdu 19A. Zdroj je možná teda použiť na napájanie transceivera ale aj SSPA koncových stupňov ktoré potrebujú 28V. Zdroj je veľmi dobre spracovaný, neruší na KV a preto je veľmi oblúbený v "našich" kruhoch.

Ja som sa ale rozhodol zdroj upraviť na zdroj laboratórny, nakoľko možnosť plynulej regulácie od 2 do 60V si túto úpravu určite zaslúži.

Malým problémom je neštandardný výstupný konektor, ktorý pri napájaní koncového stupňa alebo rádia, vyriešite napájovaním kábla priamo na mosadzný pin, ale pre využitie v dielni to nie je úplne ideálne. Preto som sa rozhodol do zdroja osadiť klasické 20A zdierky. Výhoda je že po demontáži predného panelu je v zdroji dosť miesta. Stačí teda navŕtať vhodný otvor pre zdierku, urobit prepojenie na pin a možete klasické konektory začať využívať.

Kedže mi prišlo nepraktické výstupné napätie merať multimetrom, prirobil som si k zdroju "čínsky" merák s bočníkom a vidím aj výstupný prúd. Zdroj má možnosť nastaviť obmedzenie výstupného prúdu, čo je tiež zaujímavá vlastnosť.

Nakoľko je regulácia riešená cez viacotáčkový mikropotenciometer s použitím skrutkovača, čo mi prišlo nepraktické pre časté zmeny, vytlačil som na 3D tlačiarni redukciu s ktorou je nastavovanie pohodlnejšie. V prípade záujmu pošlem súbor na 3D tlač alebo hotovú redukciu.

V prípade záujmu mám ešte nejaký zdroj k úprave na predaj za 40 Eur. Rád odpoviem na otázky mailom.

Michal Drugaj

Technical Director at SORTEC EUROPE, s. r. o.

Späť na zoznam článkov